top of page

STORITVE

V Fizioterapiji Motus opravljamo nevrološko ter ortopedsko manualno obravnavo.

IMG-20230520-WA0050_edited.jpg

NEVROLOŠKA OBRAVNAVA

Nevrofizioterapija je specializirana veja fizioterapije za obravnavo prirojenih in pridobljenih bolezni in okvar nevrosistema.  

Z nevrofizioterapevtsko obravnavo  spodbudimo normalno gibanje in zaviramo patološke vzorce ter preprečujemo razvoj kontraktur, deformacij in bolečin. Preko ponavljajočih gibalnih vzorcev in ozaveščanja in zavedanja le-teh poskušamo vzpostaviti avtomatizirane gibalne veščine. 

IMG-20230520-WA0018.jpg

ORTOPEDSKA MANUALNA OBRAVNAVA

Ortopedska manualna terapija je specializirano področje fizioterapije za obvladovanje nevro – mišičnih skeletnih stanj, ki temelji na kliničnem presojanju in uporablja specifične manualne tehnike in terapevtske vaje za zdravljenje le-teh. Temelji na razpoložljivih znanstvenih in kliničnih dokazih ter pacienta obravnava individualno po biopsihosocialnem okviru.

Namen uporabe manualnih tehnik je moduliranje bolečine, povečanje obsega gibljivosti, zmanjšanje ali odpravljanje vnetja mehkih tkiv, spodbujanje sprostitve, izboljšanje kontraktilnega in nekontraktilnega obnavljanja, elastičnosti in/ali stabilnosti, olajšanje gibanja in izboljšanje funkcije.

Fizioterapevtsko obravnavo pričnemo s fizioterapevtskim pregledom, ki vključuje anamnezo, opazovanje in ocenjevanje ter pregled obstoječe dokumentacije. Na podlagi pregleda določimo fizioterapevtsko diagnozo in oblikujemo  obravnavo, ki je sestavljena  iz kombinacije različnih tehnik. Vsaka fizioterapevtska obravnava je prilagojena potrebam posameznika za dosego najboljših rezultatov. 

MANUALNA TERAPIJA

V fizioterapiji uporabljamo različne pristope in koncepte, ki so usmerjeni v zmanjševanje bolečine (akutne ali kronične), povečevanje mobilnosti sklepov, mišične moči in vzdržljivosti, izboljšanje koordinacije gibanja, mobilnosti mehkih tkiv ter perifernih živcev, izboljšanje ravnotežja, drže in optimalno delovanje gibalnega sistema. Del fizioterapevtskih postopkov je tudi manualna terapija.

IMG-20230520-WA0011.jpg

ERGON IASTM

IASTM (ang. Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization)

Pri tehniki gre za manipulacijo kože, mišic, mišičnih ovojnic in ligamentov preko uporabe specializiranih orodij. Z drsenjem vplivamo na zmehčanje točkovnih tkivnih omejitev fascialnih adhezij in vplivamo na omejitev gibljivosti.

IMG-20230520-WA0145.jpg

MANIPULACIJA FASCIJE PO STECC-U

V površinski in globoki fasciji najdemo posamezne proste živčne končiče, ki prenašajo pomembne informacije za organizacijo in prilagajanje gibanja. Zgostitve fascij zaradi mehaničnih (zlomi, zvini,  pretirana uporaba telesa, slaba drža, neergonomski položaj med delom, športna aktivnost), psiholoških (depresije, stres, anksioznost) ali termičnih (povišana temperatura, mraz, vlažnost) privedejo do slabega tkivnega drsenja in posledično do povečane otrdelosti in ne-koordiniranega delovanja v mišicah.

Z tehniko manipulacije fascij, ki jo je razvil Luigi Stecco, vplivamo na izboljšanje tkivnega drsenja.

IMG-20230520-WA0008.jpg

OBRAVNAVA "TRIGGER TOČK"

Terapija »trigger point« ali sproščanje miofascialnih točk se izvaja z neposrednimi pritiski na mišice in mišične ovojnice. Ločimo različne prožilne točke, ki so boleče bodisi ob pritisku bodisi brez pritiska. Terapija je sestavljena iz manualnega  dela zdravljenja ter iz terapevtskih vaj (raztezne in krepitvene), kjer so aktivno vključeni boleči predeli telesa.

IMG-20230520-WA0061.jpg

OBRAVNAVA PO ZENSEGRITY KONCEPTU

Gre za holistični pristop s pogledom na telo in patologijo. Terapevtski pristop sestoji iz tehnik miofascialnega sproščanja, sklepnih tehnik, flossinga, kinezioterapije in tapinga.

IMG-20230520-WA0013.jpg

OBRAVNAVA PO MULLIGAN KONCEPTU

Mulligan koncept predpostavlja, da težave v sklepnem gibanju izhajajo iz nepravilnega sklepnega drsenja dveh sklepnih površin, kateremu je vzrok lahko poškodba, ponavljajoče gibanj v prisiljenih položajih ali tkivne adhezije. Spremembe optimalne poti gibanja privedejo do bolečin in omejenega giba. S to metodo poskušamo pri mišično-skeletnih težavah ponovno vzpostaviti normalno drsenje oz. gibanje v sklepu. 

IMG-20230520-WA0007.jpg

KINESIOTAPING

Kinesiotaping je tehnika, namenjena delovanju naravnega procesa zdravljenja telesa, hkrati pa zagotavlja rehabilitacijsko podporo mišic in stabilnost sklepov. Lahko se uporablja za zmanjšanje bolečine, zmanjšanje vnetja in sprostitev preobremenjenih ali utrujenih mišic. V kombinaciji z drugimi metodami zdravljenja izboljša učinkovitost terapije in pospeši celjenje. 

SUHO IGLANJE - "DRY NEEDLING"

Suho iglanje je metoda zdravljenja, ki izvira iz tradicionalne kitajske medicine in je skozi leta pridobila veljavo tudi v zahodni medicini. Gre za tehniko, pri kateri fizioterapevt v posamezne predele telesa aplicira tanke, sterilne igle. Učinek iglanja je odvisen od patologije in tehnike, ki jo terapevt izvaja; v splošnem gre za zmanjašnje napetosti v mišicah, odpravljanju adhezij, zmanjašnje bolečin mišičnega izvora ali po poteku perifernih živcev ter povečanje omejene gibljivosti zaradi različnih patologij.

PODPORNA APARATURNA TERAPIJA

IMG-20230520-WA0062.jpg

TECAR

IMG-20230520-WA0167 (2).jpg

PROTIBOLEČINSKA TERAPIJA IN ELEKTROSTIMULACIJE

IMG-20230520-WA0043.jpg

HYPERVOLT

IMG-20230515-WA0002.jpg

ULTRAZVOK

20240625_124324_edited.jpg

HIL LASER

bottom of page